V Brně se stal politický zázrak: fungující koalice, které šlo všechno od ruky, dostala město na 37. příčku světového žebříčku nejlepších měst a má rozdělanou spoustu projektů, se rozhodla, že jí ten stav nevyhovuje a rozpadla se. Koncem minulého týdne opustila koalici KDU-ČSL a brněnský magistrát se dostal do rozhodovacího patu: žádný ze současných partajních spolků a souručenství nedokáže dát dohromady většinu.

Ve stejnou dobu bylo možno vidět Brňany, jak postávají u trafik a kroutí hlavou nad titulky místních novin. Zjistili, že lidovci nechtěli přistoupit na hlavní programovou změnu, na kterou přitom po volbách kývli partnerům z ANO v koaliční smlouvě – a sice nechat městské firmy řídit odborníky, nikoli politiky. Spor se táhl rok a půl, a když to pořád nikam nevedlo, šel primátor Petr Vokřál (ANO) počátkem dubna za opoziční ČSSD zjistit, zda by návrh nepodpořili oni, případně zda by nenaskočili do vlády místo lidovců, pokud by se koalice rozpadla. „Jistěže to byl spíš nátlak na lidovce, aby pochopili, že tak důležitou věc nemohou věčně odmítat, jednáme o tom už od počátku a náměstkyně primátora za KDU to nedávno znovu smetla ze stolu, přestože jsou představenstva pořád plná politiků, což v téhle době už dávno být nemělo,“ říká Matěj Hollan z třetí koaliční partaje Žít Brno, který na schůzku s ČSSD Vokřála doprovázel. Z nátlakové akce se ale vyvinul rozpad koalice, vedený samotnými lidovci.

„Zpanikařili jsme, primátor nám sice řekl, že ta schůzka nic neznamená, ale…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 600

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte