Téměř neuplyne měsíc, aby neohlásil další obří nákup: elektrárnu v Británii, obří český e-shop, novinové vydavatelství. Na začátku dubna zveřejnila agentura Reuters informaci, že Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského (EPH) chce koupit hnědouhelné doly a elektrárny na východě Německa. Stal by se největší energetickou firmou ve střední Evropě.

Křetínský spoluvlastní třeba fotbalový klub Sparta, deník Blesk nebo elektronické tržiště Mall.cz, jádrem jeho byznysu je ale energetika. Elektrárny, plynovody a doly udělaly ze čtyřicetiletého podnikatele jednoho z nejbohatších Čechů. A také z nejzadluženějších (skupiny dluží 140 miliard korun).

Taktika je jednoduchá. Křetínský levně kupuje aktiva, která nikdo nechce, a spoléhá, že vydělá. Typicky se jedná o staré a kouřící elektrárny nebo povrchové uhelné doly, od kterých dávají velké investiční fondy a banky ruce pryč. Křetínský se v Evropě stává výjimkou a jedním z největších znečišťovatelů.

„Vsadil na to, že energetika v EU se ubírá čistě ideologickou cestou. Třeba v Německu nahrazení jádra obnovitelnými zdroji. Bez uhlí to není realizovatelné a státy si špinavé zdroje budou držet ze strategických důvodů,“ říká Michal Šnobr, analytik J&T banky. V Británii Křetínský koupil elektrárnu Eggborough. Vláda ji chtěla zavřít, ale pak ji zařadila na seznam strategických zdrojů, které bude dotovat. Křetínskému tím spadlo do klína zlaté vejce.

Velcí němečtí energetičtí hráči jako E.ON či RWE na podobný styl…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 617

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte