Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Akční moralita o odpuštění

Román o dávné vraždě komunistky zkoumá, kdo má právo trestat

Zvolit si jako téma vypořádávání se se zločiny komunismu spáchanými v padesátých letech minulého století znamená, že ke knize bude hodně čtenářů přistupovat s předem utvořeným názorem. Část bude mít autora za antikomunistu, antikomunisté se budou těšit, že to bolševikům někdo nandá.

V tomto ohledu se dá mluvit o štěstí, že kniha nevyšla pod plánovaným názvem Lovci komunistů. O otevřeném čtenáři by si autor mohl nechat zdát, přitom právě takového si Ratajský les žádá. Čtenáře, který neinklinuje k rychlým soudům a bude se zajímat o motivace lidí, řekněme, morálně nevyhraněných a nejednoznačných. Právě tak se je snaží modelovat Aleš Palán, který se v základních rysech inspiroval příběhem Anny Kvášové, komunistické funkcionářky zastřelené 10. ledna 1952.

Po šesti letech

Jihlavský rodák Palán je signatář Charty 77, novinář a spisovatel, který vedl knižní rozhovory s bratry Reynkovými či opatem Tajovským. A v těchto souřadnicích se nachází Ratajský les.  Je tu znát pečlivý sběr faktů, ale nejde o převyprávění historie. Palán umí zacházet s jazykem, především s jeho hovorovou vrstvou, román je polyfonií přímých řečí, vnitřních monologů a zpovědí. Jazyk je až překotný a hrubý, ale vždy v souladu s postavou.  Občas se Palán v líčení dostává až na hranu krváku, zároveň z žánrových prvků staví moralitu založenou na křesťanském étosu.

Román se změněnými jmény se odehrává ve třech časových rovinách a krátké kapitoly se střídají v pořadí 1958, 2014 a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte