Jsou schůzky, na které se novinář těší víc než na ty ostatní. V případě, že člověk píše o korupci, rozhodně mezi ně vždy patřila setkání s Evženem Šírkem. Z vyprávění policistů a kolegů jsem si o něm už dávno vytvořil docela jasný, trochu idealizovaný obraz: detektiv mohutnější postavy, který se nebál postavit mocným. S pevným stiskem ruky a přímým pohledem do očí. Prostě někdo jako seriáloví hrdinové, kteří vždy stojí na správné straně.

Poprvé jsme se potkali před osmi lety v poněkud nevábné restauraci hotelu Olšanka na pražském Žižkově. Důvodem rozhovoru v poloprázdném lokálu byly nevyšetřené korupční aféry sociálnědemokratických vlád, na což byl Šírek nejpovolanější expert. Jako někdejší ředitel ekonomické kontrarozvědky měl o nich nejen povědomí, ale na vyšetřování řady z nich se i přímo podílel.

„Dejte od toho ruce pryč, přinese vám to jen problémy,“ začal rozhovor Šírek. V té době již nějakou dobu pracoval na odboru rozvoje informatiky na ministerstvu vnitra a věděl, o čem mluví. Jestli tu totiž někdo tvrdě narazil při pokusu vyšetřovat korupci, byl to právě on. Devět let před tím byl úspěšným šéfem protikorupční policejní jednotky. V únoru 1999 připravovali jeho detektivové – na základě informací z operativního spisu Krakatice, kterou vedli na nejrůznější bosse zdejšího podsvětí – razii na mnoha pobočkách České spořitelny.

Pokud by tato akce byla úspěšná, mohla tehdy dostat za stamilionové úvěrové podvody do vězení lidi jako František Mrázek, Miroslav Provod,…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte