54_KATASTROFA_muzeum hlavniho mesta prahy
Záchranná akce na Starém Městě. (Josef Douba, 1890) • Autor: Unspecified

Jsou to klasické obrázky z bulváru: na prvním leží v místnosti jedenáct zkroucených mrtvých těl včetně malého dítěte v náručí své matky; na druhém už jsou vyrovnaní vedle sebe, jak je záchranáři vynesli z místa katastrofy. A co je snad ještě více šokující, než že někdo něco takového vůbec publikoval – u každého těla je navíc popiska se jménem.

Pozůstalé Dörlovy, Gutovy ani Preisslerovy už to však trápit nemusí. Zobrazené neštěstí se totiž stalo před 162 lety. V severočeském Levíně tehdy v noci z 5. na 6. března vypukl požár, při kterém shořelo devětadvacet domů, šestnáct stodol a umřelo oněch jedenáct lidí udušením. Bulvární média sice ještě neexistovala. Zato se po ulicích kolportovaly letáky jako tenhle z litoměřické dílny Karla Viléma Medaua. Můžeme-li věřit slovům anonymního rytce z 19. století, výtěžek z prodeje masově šířeného svědectví šel na pomoc dvaapadesáti postiženým rodinám.

Leták je součástí pozoruhodné výstavy Živly v nás. Katastrofa a její obraz v kultuře 19. století, kterou připravila Západočeská galerie v Plzni. Koná se v rámci zdejšího tradičního mezioborového sympozia o společnosti předminulého věku. A opět odhaluje i několik důležitých věcí, které přesahují ze století páry až do roku 2016.

Jednou oheň, podruhé voda

Spoluautorka projektu Eva Bendová v katalogu popisuje, že to byla právě formující se industriální společnost, která svou činností začala globálně ovlivňovat zemský ekosystém. Vědci tomu dnes říkají antropocén: jde o…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte