Čína-ČR-Zeman-27 Autor: ČTK

Někdejší europoslanec za ČSSD Vojtěch Mynář vzpomíná, že výstavu o kanále Dunaj–Odra–Labe uspořádal před dvěma lety ve Štrasburku čistě proto, aby udělal radost sám sobě a Miloši Zemanovi, který se sem chystal s projevem. Vypadalo to tehdy jako symbolická tečka za nikdy nezrealizovaným plánem. Na výstavě s mottem „Kde je silná vůle, tam je i vodní cesta“ vedle sebe stáli dva šediví muži a se zalíbením pozorovali nákresy projektu, který oba prosazovali a jejž několik mezinárodních studií uzavřelo jako nesmyslný.

Teď se ale silná vůle nečekaně našla – v Číně. Čínská společnost, která doma postavila gigantickou přehradu Tři soutěsky, pod jejíž hladinou skončilo 17 velkých měst, projevila podle Hradu o stavbu kanálu zájem. Čínští inženýři si tu prý už byli prohlédnout terén a zmrtvýchvstání průplavu Dunaj–Odra–Labe je údajně jedním z projektů, které s sebou do Česka veze čínský prezident Si Ťin-pching pro svou návštěvu v příštím týdnu. Informace, co všechno Číňané v Česku koupí a zaplatí, létají divoce vzduchem, Sobotkova vláda je z návštěvy vzrušená a spolu s prezidentskou kanceláří říká, že tohle bude událost desetiletí.

Co chce Peking

Středobodem návštěvy je uzavření strategického partnerství mezi oběma státy, na kterém se pilně pracuje. Jde o právně nezávaznou dohodu, již s Pekingem mají třeba Němci, Francouzi či Britové, ze středoevropské oblasti ji Čína zatím nabídla Polsku – a teď Česku.

U Británie dohoda sledovala cíl otevřít čínským společnostem…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte