Evropa v posledním roce trpí vážnou nemocí: jako by ztratila schopnost, díky níž byla v celém poválečném období tak úspěšná, tedy schopnost dohodnout se na společném řešení problémů. Už i tak opatrní politici, jako třeba německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, nahlas pochybovali, zda EU z nynější krize vzejde jako obvykle posílena, a pohlíželi na její budoucnost s obavami. Poslední dva týdny vrátily naději, že Evropa začala proti této nemoci konečně vyvíjet protilátky.

Dvacet osm členských států v pátek podpořilo dohodu Unie s Tureckem, která má snížit počty žadatelů o azyl přicházejících do Evropy, a především pak dostat chaotickou migraci pod kontrolu.

Podle plánu mají být všichni migranti, kteří na člunech doplují k řeckým ostrovům, vráceni do Turecka. EU za každého vráceného Syřana převezme jednoho syrského uprchlíka letadlem přímo z Turecka. Důležitým detailem je, že z Řecka navrácení Syřané budou zařazeni na konec seznamu žadatelů o legální přesídlení do Evropy – to je má od plavby odradit.

Dohoda je plná rizik a otázek, o nichž jsme psali na těchto stránkách v minulém vydání Respektu. Přesto je dosud nejslibnějším momentem při řešení tzv. uprchlické krize, která je vlastně krizí evropské spolupráce. Může nastartovat strategickou spolupráci EU s Tureckem, o kterou si geografie přímo říká. Nemusí to přitom znamenat, že EU se nechá Tureckem vydírat. Naopak i Evropané mohou zase získat trochu více vlivu na dění v Turecku, který v minulých letech…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1552

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte