11-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Slovensko si už svůj šok zažilo – totální přepsání politické scény a příchod fašistů do parlamentu. I když víceméně všichni čekali, že se něco nepříjemného stane, takový volební výsledek nepředvídal téměř nikdo. V Česku zaznívaly udivené komentáře: Copak Slováci nevěděli, co se u nich odehrává? To si tak málo rozumí? Z těchto otázek je patrné přesvědčení, že my Češi se přece známe, víme, co se dá očekávat. Je to ale opravdu tak, nebo se můžeme nadít „slovenského“ scénáře i u nás?

Naše výhody

Je třeba hned na úvod říct, že každá země má svá specifika, která brání jednoduchému srovnávání. Tak jako je nesmyslné očekávat, že když u nás zavedeme většinový volební systém, budeme jako Britové, či že přímá demokracie z nás udělá Švýcary, je nutné vnímat i velké rozdíly mezi Čechy a Slováky.

Česko má například oproti našim sousedům tu výhodu, že tu nikdy nebyla silná fašistická strana. To dnešním nahnědlým extremistům komplikuje situaci, nemohou na rozdíl od těch slovenských stavět na historických kořenech. Zatímco Slováci nemají skoro komunisty (na Slovensku komunisté nevyhráli ani v roce 1946, kdy u nás slavili vítězství), u nás je to naopak. Historie zkrátka mluví i do současnosti.

Česká společnost má také poměrně silné městské obyvatelstvo, kde žije střední třída. Města jako Brno, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a další nejsou nějakými zaostalými příbuznými hlavního města, ale jsou to svébytná kulturní a intelektuální centra, která navíc už na první pohled…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte