Kdo chce v Česku začít podnikat, může se radovat. I ten, kdo chce svůj už zaběhlý podnik posunout někam dál nebo si chce půjčit na bydlení. Zkrátka kdokoli, kdo si chce vzít od banky úvěr. Po čtvrtečním rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) je Česko o krok blíž k dostupnějším půjčkám všeho druhu. ECB totiž ještě o něco snížila (na –0,4 procenta) už tak záporné úrokové sazby, nástroj, který komerční banky nutí zbavovat se peněz, které si u nich klienti ukládají – tedy nejčastěji je půjčovat, a pouštět tak „do světa“.

Česká národní banka (ČNB) sice záporné sazby ještě nezavedla, ale rozhodnutí evropských kolegů ji k tomu postrkuje a její rozhodnutí se očekává nejpozději v řádu týdnů. „Záporné úrokové sazby“, v posledních měsících často skloňované sousloví, jsou ovšem hodně tajemným a nevyzpytatelným nástrojem. Takže to všechno s sebou nese několik „ale“.

Dostane se na každého

Záporné sazby v praxi znamenají, že komerční banky musí té centrální platit za to, že si u ní ukládají klientské vklady, a proto se jim „nevyplatí“ klientské peníze držet. V Česku je teď sazba těsně nad nulou, na 0,05 procenta, a členové rady ČNB naznačují, že se jim do záporných hodnot jít nechce. Mohou k tomu být nicméně donuceni zvnějšku. Pokud se po kroku Evropské centrální banky rozhodnou investoři a spekulanti kvůli nezápornému úročení ve velkém měnit svá eura na české koruny, hodnota koruny poroste. ČNB ale trvá na svém závazku, že minimálně do poloviny příštího roku udrží kurz…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte