teenageri, meetfactory, praha, 19.9.2010
Stojí větší přísnost za to? (Ilustrační foto) • Autor: Matěj Stránský

Kdo vytrvá, ten vyhraje, říká přísloví. Zastánci toho, aby lidé v Česku byli za své činy trestně odpovědní dřív než v současných patnácti letech, vytrvali a teď znovu zkoušejí vyhrát. Šance mají velké.

Poslanec za sociální demokracii Jeroným Tejc přišel v minulých dnech s návrhem, aby za nejtěžší zločiny – na mysli má vraždu nebo znásilnění – mohly soudy trestat vězením mladé lidi už od třinácti let. Ministerstvo spravedlnosti se téhle úvaze nebrání, jeho šéfovi Robertu Pelikánovi (ANO) se jen víc zamlouvá plošné snížení na čtrnáct let. Oba návrhy se teď ladí, do sněmovny dorazí v řádu měsíců. Česko by se mohlo dočkat zásadní změny trestního zákoníku. Její příznivci tvrdí, že se tak tuzemské soudnictví přiblíží současnému světu a západním trendům, kritici v ní vidí nadbíhání touze po rázných řešeních, na které v důsledku doplatí ti nejslabší, totiž děti.

Nepácháme, klesáme

Pokud bychom se domnívali, že důvodem volání po snížení hranice trestní odpovědnosti je palčivý společenský problém, policejní statistiky nás rychle vyvedou z omylu. Zločinnost dětí a mladistvých (tedy lidí mladších než osmnáct let) v posledních pěti letech znatelně klesla (viz graf). Zločiny juniorů dlouhodobě tvoří jen promile všech trestných činů spáchaných v Česku.

Tisk

A děti pod patnáct let, kterých by se případná změna týkala, jsou ještě vzácnějšími pachateli: za loňský rok mají na svědomí necelé dvě stovky závažných násilných a…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1216

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte