57_SJON_Kateřina Malá
Sjón

Palec vztyčený nahoru a rozzářený úsměv. Tak reagoval bezprostředně po premiéře v pražském Studiu Hrdinů známý islandský spisovatel, básník a textař Sjón na otázku, jak se mu líbila zdejší adaptace jeho knihy Skugga-Baldur (česky vyšla pod názvem Syn stínu). Radost byla nelíčená už proto, že to pro něj byl trochu experiment. Nestává se příliš často, aby se divadelníci pouštěli do jeho námětů: Sjónovo vypravěčství se vyznačuje úsporným jazykem a nečekanými básnickými obrazy, které ční nad zápletkami. To je sice kvalita, za niž Syn stínu získal v roce 2005 prestižní Literární cenu Severské rady, ale divadelníky většinou odrazuje.

Pro herečku Terezu Hofovou však útlá novela představovala srdeční záležitost. Provázela ji v prvních chvílích, když se před lety přestěhovala na Island (mezi Reykjavíkem a Prahou pendluje dodnes). Hlavním hrdinou příběhu situovaného do druhé poloviny 19. století je tyranský pastor a vášnivý lovec lišek Baldur, ale ona se viděla spíše v postavách světáckého Friðrika a Downovým syndromem trpící Abby. U nich nacházela pocity outsiderů nezapadajících do stejnorodé venkovské společnosti.

Proto si knihu vybrala jako základ svého prvního autorského představení a získala od Sjóna svolení převést Skugga-Baldur na jeviště Studia Hrdinů. V energií nabitém divadle jednoho herce Hofová ukazuje nejen krutost toho, jak malá komunita umí vypudit ty, kdo se liší, ale také pečlivě ztvárňuje další motiv. Tím je šílenství…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1479

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte