Proč páchá středostavovská Amerika sebevraždu? Už jenom samotná existence tohoto faktu je pravděpodobně nejdůležitějším zjištěním sociálních věd za dlouhá léta. Poměry v americké politice se kvůli tomu proměňují již nyní. Redaktor deníku The Washington Post Jeff Guo píše, že právě lidé z této sociologické kohorty jsou „ve velké míře odpovědní za to, že Donald Trump vede v boji o republikánskou nominaci do prezidentských voleb“. Pátrání po důvodech ukazuje, že vztek, který americkou politikou prostupuje, bude sílit.

Život lidí v bohatých zemích se prodlužuje. Ekonomové Angus Deaton a Anne Caseová ale v dnes již slavné studii ukázali, že v posledních 15 letech začala jedna skupina – bílí Američané ve středním věku – vykazovat alarmující trend. Rekordní počet jich umírá. A vše vypadá ještě hůře, když se zaměříme na lidi s maturitou nebo bez ní. Existují sice pochyby ohledně výpočtů, i největší kritici studie však přiznávají, že „je změna ve srovnání s jinými skupinami a zeměmi obrovská“.

Hlavní příčiny úmrtí jsou stejně šokující: sebevraždy, závislost na alkoholu, předávkování léky na předpis či nelegálními drogami. „Zdá se, že lidé páchají sebevraždu, pomalu nebo rychle,“ řekl mi Angus Deaton. Taková situace je obvykle způsobena stresem, depresí a zoufalstvím. Jediný srovnatelně dramatický nárůst úmrtí ve vyspělé zemi nastal mezi ruskými muži po kolapsu Sovětského svazu, kdy došlo k prudkému rozšíření alkoholismu.

Nástup OxyContinu

Stres a úzkost středních…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte