Možná jste ho pod stromečkem taky našli: lístek do zahraniční galerie, ideálně rovnou spojený s jízdenkou do Vídně, Drážďan či třeba Berlína. Právě německy hovořící země se totiž v poslední době stávají čím dál oblíbenějším cílem českých milovníků umění. Souvisí to nejen s klesajícími cenami jízdného díky konkurenčnímu boji dopravců, ale především s tím, že se z ježdění do ciziny za kulturou stal dobrý trend.

Nepřišlo to z čistého nebe. Němci a Rakušané pro propagaci svých galerií (neboť ty na rozdíl od tamních neméně skvělých divadel od Čechů nedělí jazyková bariéra) dělají, co můžou. Třeba s Českými drahami vymysleli, že po předložení jízdenky v galerii dostanete slevu na vstupné. Nebo vám v autobusu promítnou, co všechno můžete v tom kterém městě zhlédnout. A hlavně je pro řadu tamních institucí už dávno samozřejmostí, že program na svých internetových stránkách zveřejňují v češtině – a stejně tak mimochodem komunikují s novináři.

Není proto divu, že třeba taková vídeňská Albertina (kam teď Češi o Vánocích hojně vyrážejí na retrospektivu Edvarda Muncha) loni napočítala přes 600 tisíc návštěvníků a letos očekává nárůst o dalších pár desítek tisíc. Pro srovnání: pražská Národní galerie měla za stejné období téměř poloviční návštěvnost, a to má přitom své nesrovnatelně větší sbírky umístěné hned v sedmi objektech; včetně turisticky atraktivních lokalit v samém centru města.

Svou kulturu na rozdíl od německy hovořících zemí zkrátka neumíme – ať už to marketingové…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte