Steam rises from a power station behind the Royd Moor Wind Farm in Penistone near Sheffield,…
Autor: REUTERS

Kdybyste mi ve středu nebo ve čtvrtek tvrdil, že do soboty budeme mít tak dobrou dohodu, řekl bych vám, že jste blázen,“ osopil se minulý týden evropský komisař pro klima Miguel Arias Cañete na novináře, který čerstvě uzavřenou celosvětovou smlouvu o boji proti klimatickým změnám označil za málo ambiciózní. Glosoval tak překvapivý pozitivní obrat, k němuž došlo těsně před koncem čtrnáctidenní klimatické konference OSN, která se v první polovině prosince konala ve francouzské metropoli.

Jeho rozčilení se nelze divit. Vyjednavači se o přesné znění dohody přeli do poslední minuty, smlouva je zároveň výsledkem více než 20 let vyjednávání. Má začít platit od roku 2021 a její obhájci ji označují za první skutečně významnou mezinárodní dohodu nového tisíciletí. Nebo za nejdůležitější ekologický dokument od uzavření Montrealského protokolu, jenž od konce osmdesátých let minulého století chrání ozonovou vrstvu. „Vlády vyslaly jasný signál firmám a investorům, který urychlí obrat k prosperující, čisté globální ekonomice,“ komentoval dohodu Nigel Topping z koalice We Mean Business sdružující významné globální společnosti jako Coca-Cola, Dell či DuPont.

„Je to pěkný symbolický text, který sice vystraší uhelnou lobby a země typu Saúdské Arábie, ale nemůže transformovat globální společnost tak, aby zabránila klimatickým změnám v tom krátkém čase, který zbývá,“ kontruje Mladen Domazet, ředitel výzkumného oddělení v záhřebském Ústavu pro politickou ekologii. Kde je tedy pravda? A lze…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 929

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte