12 VYBER Z TISKU The New York Times
12 VYBER Z TISKU The New York Times • Autor: Respekt

Džihádistky

The New York Times

Zhruba deset procent džihádistů, kteří odcházejí ze západních zemí bojovat v řadách Islámského státu, tvoří ženy. Ve Francii je poměr ještě vyšší: „63 z 350 Francouzů, o kterých se domníváme, že působí v řadách této islamistické organizace, jsou ženy – tedy těsně pod 20 procent,“ píše v deníku The New York Times Jayne Huckerbyová, šéfka katedry mezinárodních lidských práv na Právnické fakultě Duke University. Autorka upozorňuje, že ženy byly zdatnými teroristkami vždy, ať už v řadách neofašistů nebo v roli „černých vdov“ na straně čečenských povstalců. Speciálně v případě islamistického terorismu si však Západ jejich odhodlání umí jenom těžko představit a propadá se do zaběhaných představ o utlačovaných ženách, kterým pouze západní společnost může přinést svobodu. To vede k tomu, že se neumí ženskému prvku v teroristických řadách účinně bránit – média teď například nevěřícně líčí, že Francouzka Hayat Boumeddieneová, jež byla komplickou pařížského atentátníka z židovského nákupního střediska, byla „pravděpodobně v této dvojici radikálnější“.

Autorka v komentáři tvrdí, že ženy odcházejí do řad islamistů z podobných pohnutek jako muži – z touhy po dobrodružství, pocitu křivdy ze strany společnosti, nerovnosti nebo ideologického přesvědčení. Upozorňuje, že je mylné předpokládat, že islamistické bojovnice musí být nějak zmanipulované nebo že je muži k něčemu nutí. V případě zmíněné Francouzky například poukazuje na zjevný motiv křivdy – žena musela opustit své zaměstnání pokladní v obchodě, protože nesměla chodit do práce zahalená.

26. leden - 1. únor, č. 5/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26. leden - 1. únor, č. 5/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte