Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Bruselu

Každý svého strachu strůjcem

Belgian police officer stands guard outside a school in central Brussels
A Belgian police officer stands guard outside a school in central Brussels November 25, 2015. Brussels' schools re-opened on Wednesday after staying closed for two days following tight security measures linked to the fatal attacks in Paris. REUTERS/Yves Herman TPX IMAGES OF THE DAY - RTX1VQ3F • Autor: REUTERS

„Já bych se nebál. Tahle země funguje, když přijde krize!“ říká mi s přízvukem, ale také přesvědčivě můj známý, Belgičan Laurent. „To vy Češi jste trochu hysterický…“ Přála bych si mít jeho klid. Je sobota odpoledne, Brusel se právě sžívá s nejvyšším stupněm pohotovosti, městem projíždějí vojenské transportéry, ruší se hromadné akce, zavřely se sportovní areály a obchody. Já se přemlouvám, že právě proto se nic nemůže stát. Ale divného pocitu se člověk nezbaví.

„Ahoj, nechcete nějakej guláš?“ prosí později do telefonu známá, která se podílela na přípravě českého plesu. „Snažíme se ho rozprodat, aby se nemusel vyhodit.“ Proč ne, bude česká večeře. Více než dvě stě litrů gulášku si krajané hned rozeberou. Víc než dvě stě lístků na chystaný bál, měsíce příprav a kapela na cestě z Prahy, to všechno si ale můžou organizátoři strčit za klobouk. Na ples à la Starci na chmelu měli klobouk připravený – variantu, že bude zrušený kvůli teroristům, nikoli.

Tak velké překvapení to celé zase není. O tom, že v Molenbeeku číhá nebezpečí, jsem od Belgičanů slýchávala už před lety. Mezi novináři se vtipkovalo, že za jeho hranicemi platí šaría. Byla to jistota, když jsme s kolegy potřebovali natočit ulice plné muslimů. Byla šance natočit i ženy v burkách, když se v Belgii připravoval zákon o jejich zákazu. Pamatuju si, jak jsem tam jako jediná bez šátku na hlavě na sobě cítila hodně pohledů. Teď má tahle čtvrť hned vedle centra Bruselu nálepku líhně džihádistů a hlavně skrýše…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte