Celý svět mluví o tom, že jednou budou zelené elektrárny fungovat bez dotací. Logika je v tom, že jak se budou krátit zásoby fosilních paliv, jejich ceny půjdou nahoru a obnovitelné zdroje už nebudou tak drahé. Také se očekává, že pokročí, a tudíž i výrazně zlevní technologie, jako jsou třeba solární panely, takže pak budou i výsledné ceny energie nižší než od fosilních konkurentů. Jenže nač čekat na pokrok? Česko má svoji, jinou logiku a zrušilo dotace zelených zdrojů hned od příštího roku. Přes 40 miliard korun vyčleněných na dotace ve státním rozpočtu se prý rozdělovat nebude. Důvodem je, že o tom prostě rozhodla šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Je to bojovná žena, a není to tedy ani poprvé, kdy opravdu překvapila. Před časem rozjela velkou bitvu o rozkrytí údajného tunelu, který podle ní nesprávně vysokými dotacemi cen solární elektřiny vyryli do kapes státu i spotřebitelů její předchůdci. Zatím se ale neprokázal. A pak překvapila, když skončila v rukou zákona paradoxně ona sama. Proto, že podle policie napomáhala k tomu, aby jedna ze solárních elektráren o slíbené (vysoké) dotace nepřišla. Podruhé údajně nerespektovala energetický zákon, když jmenovala do funkce místopředsedkyně ERÚ bývalou žalobkyni Renatu Veseckou, ačkoli jí k této práci chybí potřebná „energetická“ kvalifikace.

V případě rozhodnutí, že obnovitelné zdroje zůstanou bez dotací (konkrétně jde o elektrárny či teplárny uvedené do provozu v letech 2005–2012, což je v Česku…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte