Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Společnost

Všude uhlí

Zeptáme se expertů: co všichni najednou mají s aktivním uhlím? A je skutečně tak prospěšné?

Expert na uhlí: Předně, aktivní uhlí není normální uhlí. Není to ani živočišné uhlí, které se vyrábělo spalováním zvířecích kostí. Používalo se na zažívání, avšak mnoho lidí, kteří si s ním vyléčili průjem, se po zjištění, jak jejich lék vznikl, neprodleně pozvracelo. Aktivní uhlí, jak se používá dnes, vzniká spálením rostlinného materiálu, například dřeva nebo kokosových slupek, a je to prima černá substance, která se vyznačuje velkou pórovitostí. Gram aktivního uhlí má tudíž povrch velký až 500 m2. Jakkoli toto číslo vcelku nic neznamená, pórovitý je hodně a v každém póru se může usadit nějaká ta škodlivina. A to je právě ta výhoda.

Expert na zuby: Děvčata z celého světa, která si po internetu špitají své návody na krásu, si už nějakou dobu drhnou zuby uhelným práškem. Některá též vajglem. V každém případě, když pak uhlí smyjí a zuby už nejsou černé, mají najednou pocit, že jsou krásně bílé. Ten pocit je zřejmě do jisté míry oprávněný, a proto s uhelnou pastou na zuby přišel teď například i seriózní výrobce Curaprox.

Expert na lahve: Zvláště krásně se aktivní uhlí vyjímá v lahvi Eau Good od designérské dvojice Black a Blum, do níž je elegantně vnořená tyčka připomínající zuhelnatělý dětský prstík. Ale říkejme raději klacík, který pohltí až 75 procent chloru a další chemikálie obsažené ve vodě.

Expert na zdraví: Uhlí se také přidává do pleťových masek, do…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].