46-profil-n
Matúš Kostolný • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Je to rok, kdy Respekt Matúše Kostolného navštívil naposledy. V listopadovém pozdním odpoledni stál tehdy sám před kostelem uprostřed bratislavské ulice, měl za sebou maraton konspiračních schůzek po kavárnách, na kterých lákal z investorů peníze k založení nových novin. Znalci trhů si klepali na čelo, že založit životaschopné noviny na malém Slovensku a v době odlivu čtenářů je utopie, a celý ten obraz nadšeného, utahaného muže s prázdnými kapsami ve stmívajícím se městě působil jako čirá alegorie naděje.

Dnes vypadá Matúš Kostolný trochu jinak – jako člověk, jehož naděje se vyplnily. Usměvavý chlapík v černém tričku sedí u posledního v řadě stolů velké redakční haly a vybírá na monitoru počítače texty, které zítra vyjdou v tištěné podobě jeho Denníku N. Ve ztichlé redakci ho obklopuje 30 novinářů skloněných nad klávesnicemi, kteří vloni stejně jako on odešli ze zavedeného listu SME na protest proti tomu, že ho koupila skupina Penta spjatá na Slovensku s politikou a korupcí. Před rokem symbolizoval Matúš Kostolný naději, nyní se stává symbolem nečekaného úspěchu. „Našli jsme velkou skupinu čtenářů, kteří jsou přemýšliví a ochotní zaplatit za texty svobodných, nezávislých novin,“ říká šéfredaktor Denníku N. „V to jsem tehdy doufal a ten odhad byl dobrý.“

Nesklouznout k láci

Denník N vychází od letošního ledna každý den na internetu a papírové denně vycházející noviny jsou jen jeho otiskem a doplňkem – redakce do nich jen „překlápí“ to nejzajímavější z webu.

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 604

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte