Musíme bránit naši národní „godność“, říkává Jarosław Kaczyński. Česky to znamená „důstojnost“, ale toto zdánlivě nevinné slovo používá nový vládce Polska jako účinnou zbraň proti těm, kdo prý nedůstojně „padají na kolena“ před Evropskou unií. Má na mysli dosavadní polskou vládu, jež udělala z našeho severního souseda důležitého hráče v EU, což Evropa ocenila tím, že do svého čela ustanovila jejího bývalého premiéra Donalda Tuska. Jenže cenou za mezinárodní oblibu je podle Kaczyńského ztráta národní důstojnosti, kterou on po mohutném volebním vítězství své strany Právo a spravedlnost (PiS) chce teď Polsku navrátit.

Jak máme tenhle Kaczyńského slib chápat? Jsou to jen velká slova pro domácí publikum, nebo vážně míněný zvrat v polské zahraniční politice, který by měl vliv na celou Unii, a její východní členy zvláště?

Až dojde trpělivost

I když přijmeme lepší variantu, v niž věří většina zahraničních i domácích komentátorů, že Kaczyński je pragmatický cynik, který nepůjde s vedením Unie do zásadních střetů, musíme počítat s několika neblahými dopady.

Jeden je nasnadě už dnes. Vítězstvím PiS se ve střední Evropě rýsuje cosi, co vypadá jako systémový jev: éra jednobarevných vlád s autoritářskými sklony (výjimkou je v rámci Visegrádu už jen Česko). Politická změna v Polsku značně posílí jednotu Visegrádské čtyřky proti EU v otázce uprchlické krize, na což může západní část EU a především Německo reagovat tím, že se střední Evropou ztratí trpělivost. Co to bude v…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte