Jana Valdrová 2015
Jana Valdrová 2015 • Autor: Milan Jaroš

Přechylovat, či nepřechylovat ženská jména, toť až hamletovská otázka, alespoň podle reakcí dvou téměř nesmiřitelných táborů – zastánců tradiční češtiny, potažmo „její bohatosti“ na straně jedné, na straně druhé pak těch, kdo říkají, že hlavně díky globalizaci nelze změny v žádném jazyce, ani v tom českém, zastavit. „Žen, které se rozhodnou pro své příjmení bez -ová, bude ve společnosti rychle přibývat,“ odhaduje blízkou budoucnost Jana Valdrová.

V současnosti žena, která se u nás rozhodne pro nepřechýlený tvar svého příjmení, tak může učinit pouze ve čtyřech případech – pokud je cizinka (a hodlá zůstat v České republice), bere si cizince za manžela, rozhodla se žít v zahraničí nebo z důvodu národnosti. Ženy, které tyto podmínky matričního zákona nesplňují, si stěžují, že jsou tak nuceny lhát a uvést například jinou národnost či náboženské důvody. Pokud jakýkoli zákon nefunguje a obchází se, nenastává čas na jeho změnu?

Je bez diskuse, že matriční zákon je z principu špatný, a to z jednoduchého důvodu – žena by totiž měla mít možnost svobodné volby. Pokud se zákon nezruší nebo nezmění tak, že kromě oněch čtyř podmínek bude nabízet i další možnosti, třeba jednoduše „já to chci“, budou se i v budoucnu úředníci a úřednice na matrikách setkávat s Češkami, jež jako svoji národnost uvedou estonskou, polskou, a dokonce i eskymáckou, jako to udělala v pořadu ČT Černé ovce figurantka.

I_obal_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 413

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte