Nejsem křesťan. Protože jsem ale vyrůstal v Indii, náboženství bylo součástí mého života. Od pěti do osmnácti let jsem navštěvoval katolické a anglikánské školy, ve kterých jsme zpívali chvalozpěvy, recitovali modlitby a studovali Svaté písmo. Slova a činy papeže Františka mi připomněly jednoduché a silné poselství, které jsem zvnějšku na křesťanství vždy hluboce obdivoval: chovat se laskavě k chudým.

Pamatuji se, že když jsem v osmdesátých letech přišel do Spojených států, byl jsem překvapený, jak se „křesťanské hodnoty“ projevovaly v americké kultuře a politice: vášnivé debaty o potratech, sexuální abstinenci, antikoncepci a homosexuálech. Během předchozích třinácti let, kdy jsem četl, recitoval a studoval Bibli, jsem přitom na tato témata téměř vůbec nenarazil.

Je to tím, že v Bibli se o nich opravdu příliš nepíše. Jak poznamenává Garry Wills ve své citlivé knize The Future of the Catholic Church with Pope Francis (Budoucnost katolické církve s papežem Františkem), „mnoho z nejvýznamnějších a nejspornějších postojů katolické hierarchie (většina z nich se týká sexu) nemá s Písmem nic společného“.

Církevní postoje k těmto otázkám mají kořeny v interpretaci „přirozeného práva“, jež se nezakládá na ničem, co by stálo v Bibli. Protože se ale takto odvozené názory zdály být příliš slabé, snažilo se konzervativní duchovenstvo své postoje vyztužit odkazy na Bibli. Antikoncepci tak papež Pius XI. odsoudil s využitím docela zamotané interpretace několika řádek v…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte