Marie Smékalová
Marie Smékalová • Autor: Matěj Stránský

Lituji, že jsem se toho zábradlí nepustila dřív,“ říká Marie Smékalová. Tím zábradlím myslí šestadvacetiletá žena, kterou za pár dní čeká obhajoba diplomové práce a konec studií, nalinkovanou cestu, které se až donedávna držela. Původem z Jeseníku, pedagogiku šla do Ústí nad Labem studovat, protože „nevěděla co jiného“. Chtěla každopádně studovat cizí jazyky a spojení angličtiny a předpokladu, že učit bude moci jít vždycky, dávalo dokonalý smysl.

Stejně jako následné roky svědomitého plnění studijních povinností – navzdory vědomí, že ji učitelská profese nijak zvlášť neláká a věnovat se jí nejspíš nechce. Zlom přinesly dva momenty: povinná měsíční praxe a zážitek ze zavedené akce Prázdninová škola v Lipnici na Vysočině, pravidelného setkání především mladých lidí, kteří touží po větším sebepoznání. Což přesně se Marii Smékalové stalo. Po měsíčním učení na zkoušku kromě splněného zápočtu zjistila, že učit je vlastně báječná věc, kterou chce stoprocentně v budoucnu dělat. „Uvědomila jsem si, že vést lidi může být úžasné,“ říká. A v průběhu léta došla k tomu, že učení se vůbec nemusí omezovat na školní třídu. „Bude to možná znít trochu ezotericky, ale jsem přesvědčená, že výsledkem učení není znalost, ale spokojenost a štěstí. K tomu chci svoje žáky vést.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte