Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Chci svoje žáky šokovat

Tomáš Bederka

Tomáš Bederka • Autor: Matěj Stránský
Tomáš Bederka • Autor: Matěj Stránský

V památném filmu Společnost mrtvých básníků obrátí učitel John Keating život vzhůru nohama sedmi svým žákům. Stane se tak s pomocí poezie a přesvědčení, že život stojí za to prožít neobyčejně. O něčem podobném sní právě teď šestadvacetiletý Tomáš Bederka. S jedním rozdílem: jeho filmový vzor inspiroval žáky na výběrovém chlapeckém internátu, Bederka by rád něco podobného zkusil ve škole se špatnou pověstí. „Dobří učitelé patří i do horších škol. Takzvaně horších škol. Stejně jako neexistuje špatná otázka, nevěřím, že existují špatné školy a špatní žáci,“ říká.

Aspirant na řemeslo učitele dějepisu a občanské výchovy je teď v posledním ročníku pedagogické fakulty. Rodáka z pražského Smíchova sem dovedla vcelku klikatá cesta. V rodině je jediný, kdo má maturitu. On sám si ji ze střední školy, zaměřené na cestovní ruch, taky málem neodnesl. „Musel jsem chodit do dvou prací, od patnácti jsem pracoval v barech a klubech, nejdřív myl skleničky, pak jako DJ, přes den v supermarketu. Občas to vypadalo tak, že jsem ze školy šel do první práce, pak do druhé, a z ní rovnou do školy, kde jsem se vyspal. Takhle dokola,“ líčí. „To mi nevadilo. Tu školu jsem nesnášel. Ale naučil jsem se jednu věc. Zatnout zuby. Takže vím, že když něco chci, dokážu to.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.