Tomáš Bederka
Tomáš Bederka • Autor: Matěj Stránský

V památném filmu Společnost mrtvých básníků obrátí učitel John Keating život vzhůru nohama sedmi svým žákům. Stane se tak s pomocí poezie a přesvědčení, že život stojí za to prožít neobyčejně. O něčem podobném sní právě teď šestadvacetiletý Tomáš Bederka. S jedním rozdílem: jeho filmový vzor inspiroval žáky na výběrovém chlapeckém internátu, Bederka by rád něco podobného zkusil ve škole se špatnou pověstí. „Dobří učitelé patří i do horších škol. Takzvaně horších škol. Stejně jako neexistuje špatná otázka, nevěřím, že existují špatné školy a špatní žáci,“ říká.

Aspirant na řemeslo učitele dějepisu a občanské výchovy je teď v posledním ročníku pedagogické fakulty. Rodáka z pražského Smíchova sem dovedla vcelku klikatá cesta. V rodině je jediný, kdo má maturitu. On sám si ji ze střední školy, zaměřené na cestovní ruch, taky málem neodnesl. „Musel jsem chodit do dvou prací, od patnácti jsem pracoval v barech a klubech, nejdřív myl skleničky, pak jako DJ, přes den v supermarketu. Občas to vypadalo tak, že jsem ze školy šel do první práce, pak do druhé, a z ní rovnou do školy, kde jsem se vyspal. Takhle dokola,“ líčí. „To mi nevadilo. Tu školu jsem nesnášel. Ale naučil jsem se jednu věc. Zatnout zuby. Takže vím, že když něco chci, dokážu to.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte