Červenokošiláci, nebo muslimští separatisté? (Bangkok po výbuchu)
Červenokošiláci, nebo muslimští separatisté? (Bangkok po výbuchu) • Autor: Globe Media / Reuters

Zdá se, že obyvatele Bangkoku, kteří si užili politického neklidu víc než dost, lze jen těžko něčím šokovat. Ale bomba, která 17. srpna vybuchla u svatyně Erawan, zabila více než dvacet lidí a další asi stovku zranila, město znervóznila a stejně tak zmátla. Explodovala ve večerní špičce, v době, kdy je křižovatka u svatyně plná lidí. Na nekvalitním videu natočeném chvíli před výbuchem je vidět mladík, který si nedaleko tohoto místa sundává batoh. Někdo obviňuje muslimské separatisty z thajského jihu. Jiní říkají, že to udělali „červenokošiláči“, stoupenci populistického hnutí, které zbavil moci loňský puč.

Bronzoví monarchové

Nic není jisté, až na jedno: bomba zničila iluzi bezpečnosti, kterou chtěla rozvíjet junta, jež se chopila moci loni v květnu. Generálové odůvodňovali puč tvrzením, že chtějí chránit Thajce před násilím, které sporadicky vybuchovalo v desetiletí plném hašteření mezi demokraticky zvolenými vládami a konzervativní bangkockou elitou. Tím, že se atentátníci zaměřili na turisty, zpochybnili také tvrzení generálů o tom, že oživují chřadnoucí thajskou ekonomiku. Export se snižuje, zahraniční investice slábnou a dluhy za bydlení jsou vysoké. Ekonomika zoufale potřebuje, aby do Thajska přijížděli cizinci a utráceli.

Junta, která toužila po legitimitě – a možná také hledala způsoby, jak zakrýt trhliny v thajské společnosti, jež puč zvýraznil –, se usilovně snažila oživit popularitu monarchie, kterou ztělesňuje sedmaosmdesátiletý král Pchúmipchon…

obal
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte