Když studenti a akademici zveřejnili minulý týden výzvu s názvem Vědci proti strachu a lhostejnosti, strhla se mela na obou stranách. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček „soukromě“ prohlásil, že vědci svým apelem na to, aby se Češi v aktuální uprchlické krizi vyvarovali hysterie, zjednodušujících soudů a soustředili se na fakta, pouze „prohlubují příkopy ve společnosti“. Signatáři – například slovy bývalé předsedkyně Akademie věd ČR Heleny Illnerové – se ohradili, že veřejné varování před nenávistnými útoky kvůli barvě pleti nebo náboženské víře nemá s hloubením žádných příkopů nic společného. Za pravdu jim doposud daly tisíce lidí: v době uzávěrky Respektu podepsalo výzvu 2704 akademiků a 5206 podporovatelů z řad širší veřejnosti.

Jeden ze spoluautorů výzvy, přírodovědec Lukáš Novák (26), měl podle svých slov dlouho pocit, že se česká společnost stává čím dál xenofobnější. Stále hlasitěji se ozývaly extremistické hlasy – a získávaly na popularitě. „Z nerozhodnosti nás vytrhly šibenice na Václaváku. Vyhrožovat někomu smrtí za jeho názory – to vás jen nutí je o to víc prosazovat,“ vzpomíná Novák na protiimigrantskou demonstraci z počátku července. „Chceme apelovat na zdravý rozum. Toho má každý dost, ať je vědec nebo ne.“

Autorka studuje češtinu a francouzštinu.

obal
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte