Zbývá už jen jeden krok a zásadní proměna tuzemského mediálního trhu bude dokončena. Jak informovaly Hospodářské noviny, česko-slovenská finanční skupina Penta je těsně před dokončením nákupu vydavatelství Vltava-Labe-Press, do jehož „stáje“ patří síť regionálních deníků a týdeníků a který dosud vlastnil vydavatelský dům Verlagsgruppe Passau. Z Česka tak odchází poslední z německých vydavatelství, která po listopadu 1989 ovládla zdejší novinový trh, a hlavní tištěné tituly se ocitnou plně v držení tuzemských miliardářů. Plány Penty zatím neznáme, nicméně některé okolnosti nabádají k obezřetnosti.

Vltava-Labe-Press je vydavatelství s vlivným dosahem: jejich lokální noviny jsou nejprodávanějším seriózním periodikem v regionech. Skupina Penta v mediální branži v uplynulých měsících vzbudila pozornost nejprve tím, že se proti ní jako novým majitelům vzbouřila část redakce slovenského deníku SME. Letos na jaře pak spolumajitel Penty Marek Dospiva v rozhovoru pro HN popsal, že skupina nakupuje média proto, že mít mediální vliv je dobré pro byznys a že Penta může pomocí „svých“ novin ovlivňovat svůk mediální obraz. „To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že bude horší nás iracionálně napadat,“ řekl. Zda jsou obavy z proměny novin Vltava-Labe-Press v reklamní letáky Penty namístě, uvidíme nejdříve v září, kdy má Penta vydavatelství převzít.

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte