Praze se mu neřekne jinak než Libeňák. Navrhl jej architekt Pavel Janák, autor pardubického krematoria nebo hotelu Juliš na Václavském náměstí, a ačkoli Holešovice a Libeň spojuje od roku 1928, kdy již u nás začal vládnout funkcionalismus, má ještě půvabné kubistické tvarosloví. Jak známo, právě kubismus v architektuře je jednou z mála věcí, kterou jsme se opravdu výrazně zapsali do dějin umění, protože nikdo jiný na světě se do něj nepouštěl. Turisté zajíždějící si za ním třeba pod Vyšehrad, kde je hned několik takových realizací, by mohli vyprávět.

Autor těchto řádků musí přiznat, že když v souvislosti s Libeňským mostem poprvé uslyšel slovo Blanka, zatrnulo mu. Ono taky zatím nebylo moc příležitostí, kdy by ten prokletý tunel zatrnutí nevyvolával. A vyvolává i teď: Technická správa komunikací hlavního města má totiž v plánu v rámci napojení silnic na Blanku most rozšířit. No, rozšířit. V reálu to rozšíření vypadá tak, že se prostě Janákův most zbourá a místo něj se tam postaví jiný. Protože ať se autor kouká na vizualizace zveřejněné technickou správou sebelíp, Janáka na nich už jaksi vůbec nevidí.

Praha 7 je proti, logicky se obává, že novým mostem bude do Holešovic jezdit ještě víc aut než teď. Magistrát z toho taky není dvakrát nadšený, úředníci dokonce přiznávají, že to tak nějak zdědili po Pavlu Bémovi (ano, další slovo vyvolávající zatrnutí) a už se s tím nedá hnout, protože dvoumiliardová investice už si žije svým vlastním životem.

Nejdelší silniční most v…

Respekt 33/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 33/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1743

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte