Ta slast a vzrušení, kdy se člověk může ponořit do dobrého románu, opustit svůj navyklý život a propadnout se do cizího příběhu! Vidět někomu do hlavy a do srdce, prožívat s ním jeho nečekané změny osudu a sledovat s trnutím, jak se k nim postaví. Neuvěřitelné, co dokáže dobrá kniha! Na to jsem myslel, když jsem se nadechl mezi dvěma stránkami v houpacím křesle na trávníku před chatou v Krušných horách a zároveň na mě dolehl smutek, že takových dokonalých virtuálních výletů nejsem ve svém rutinním životě schopen více. Pořád je třeba zařizovat tohle a tamto, připravit se do práce, jít se ženou na procházku, navštívit rodiče a podobně. Naprostou většinu roku si prostě nelze „jen tak číst“, musí se čekat na dovolenou a ani pak není vůbec jisté, že bude čas se do knihy ponořit. A přitom nad dobrou knihou se lze střetnout i se sebou samým – s touhami a osudovými silami našeho vlastního života. Proč ale vůbec potřebujeme přestupovat do jiných světů, ať už virtuálně nebo doopravdy?

Když jsem odjížděl jednou nebo dvakrát za rok na pár týdnů na misi s Lékaři bez hranic, slýchával jsem i komentáře, že unikám sám před sebou. Obvykle jsem v tom tušil rozlíceného spořádaného člověka, který by nejraději utekl taky, jenomže on je na sebe – na rozdíl ode mě – přísný a ničemu se nevyhýbá, prostě je jaksi dospělejší. Tak jsem o tom dost uvažoval – unikám před sebou, nebo ne, když přecházím jako Alenka z jednoho světa do jiného a zase zpátky? Jsem jenom přesycený Evropan, který už…

I_obal_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte