Klimatologové o tom nesmějí mluvit. Ale mlčenlivost není jejich silná stránka, takže nebylo zase tak těžké si to zjistit. Prostě mají novou pracovní skupinu. Vznikla proto, že s klimatickými změnami se stejně nedá nic moc dělat – a tudíž je potřeba lidstvo aspoň nějak zabavit, aby na ně nemyslelo. Proto dostali vybraní klimatologové za úkol vymyslet a propagovat nové vodní sporty pod heslem: zvyšování hladin oceánů – příležitost k parádní koupačce. Jejich cílem je najít takové způsoby koupání, při nichž se člověku nebude vůbec chtít vylézt na břeh. Pak mu ani nepřijde líto, že břeh mezitím zmizel pod vodou. Pracovní skupina si vede nad očekávání – jejich flyboarding dobývá svět.

Co to je? Flyboardista stojí na malé platformě a je k ní připoutaný pomocí speciálních bot. Jakousi požární hadicí je spojený s motorovým člunem. Řidič člunu to spustí a hadicí začne proudit voda – asi tři tisíce litrů za minutu, což sportovce vystřelí několik metrů nad hladinu. Tam se pak vznáší, dělá salta a otočky, dovádí jako delfín po red bullu a za ním se táhne lajna napěněné vody.  Vypadá to efektně, aspoň tedy na propagačních videích, která pustili do oběhu klimatologové z té pracovní skupiny – dali si s tím celkem práci.

Flyboarding lze vyzkoušet také na několika nádržích v ČR, a dokonce v Praze na Vltavě, jedno svezení stojí ovšem kolem dvou tisíc korun a trvá patnáct minut. Předražené půjčovné a to, že si to nikdo nemůže pořádně zkusit, dále přispívá k tomu, že je nový sport tak…

I_obal_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte