Že by nás elektřina mohla vynášet do oblak, zní jako pohádka. Francouzský gigant Airbus ale oznámil, že na jihu země postaví továrnu na malá dvoumístná tréninková elektrická letadla E-Fan.

Elektřina spustila malou leteckou revoluci docela nedávno. Elektromotory jsou všudypřítomné v leteckém modelářství, pohánějí i malé létající drony. Také prototypy malých jedno- až dvoumístných elektrických letadel se testují už nějakou dobu, dokonce i v Česku. Když se ale před dvěma lety objevily první zmínky o francouzském projektu E-Fan, začala se rýsovat cesta ke skutečnému komerčnímu využívání nového druhu létajícího stroje. Letoun E-Fan 2.0, který chce Airbus od roku 2018 vyrábět v nové továrně v jihofrancouzském Pau, se stane prvním sériově vyráběným elektrickým letadlem.

Pořizovat by si jej mohly především letecké školy. Ve vzduchu vydrží hodinu a dosáhne rychlosti 200 km/h. Jeho cena, do 200 tisíc eur, bude srovnatelná s letadlem vybaveným běžným spalovacím motorem. Výhodou se stane nižší hlučnost i menší náklady na pohonné hmoty.

Pro Airbus je činnost jeho divize VoltAir pouze začátkem cesty. Zhruba v roce 2019 chce představit E-Fan 4.0, větší čtyřmístné letadlo nikoli už s plně elektrickým, ale s hybridním pohonem. Ne nepodobným tomu, jaký má pod kapotou Toyota Prius: malý spalovací motor nebude pohánět vrtuli, nýbrž zastane roli generátoru elektřiny.

Cílem je pak vývoj hybridního pohonu E-Thrust pro velká regionální dopravní letadla o…

25. - 31. květen, č. 23/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. květen, č. 23/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte