Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

S volty do oblak

Že by nás elektřina mohla vynášet do oblak, zní jako pohádka. Francouzský gigant Airbus ale oznámil, že na jihu země postaví továrnu na malá dvoumístná tréninková elektrická letadla E-Fan.

Elektřina spustila malou leteckou revoluci docela nedávno. Elektromotory jsou všudypřítomné v leteckém modelářství, pohánějí i malé létající drony. Také prototypy malých jedno- až dvoumístných elektrických letadel se testují už nějakou dobu, dokonce i v Česku. Když se ale před dvěma lety objevily první zmínky o francouzském projektu E-Fan, začala se rýsovat cesta ke skutečnému komerčnímu využívání nového druhu létajícího stroje. Letoun E-Fan 2.0, který chce Airbus od roku 2018 vyrábět v nové továrně v jihofrancouzském Pau, se stane prvním sériově vyráběným elektrickým letadlem.

Pořizovat by si jej mohly především letecké školy. Ve vzduchu vydrží hodinu a dosáhne rychlosti 200 km/h. Jeho cena, do 200 tisíc eur, bude srovnatelná s letadlem vybaveným běžným spalovacím motorem. Výhodou se stane nižší hlučnost i menší náklady na pohonné hmoty.

Pro Airbus je činnost jeho divize VoltAir pouze začátkem cesty. Zhruba v roce 2019 chce představit E-Fan 4.0, větší čtyřmístné letadlo nikoli už s plně elektrickým, ale s hybridním pohonem. Ne nepodobným tomu, jaký má pod kapotou Toyota Prius: malý spalovací motor nebude pohánět vrtuli, nýbrž zastane roli generátoru elektřiny.

Cílem je pak vývoj hybridního pohonu E-Thrust pro velká regionální dopravní letadla o…

25. - 31. květen, č. 23/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. květen, č. 23/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte