Kultura Knihy

Spočítej hvězdy

Lois lowryová: Spočítej hvězdy
Lois lowryová: Spočítej hvězdy • Autor: Argo

„Jak moc jsi odvážná?“ ptá se strýček Henrik malé Annemarie v knížce Spočítej hvězdy. Annemarie odpoví: „Moc ne.“ Pravděpodobnost, že v roce 1943 v Dánsku okupovaném nacisty bude muset svou odvahu prověřit, však byla vysoká. Už proto, že její rodina se přátelila s Rosenovými, židovskými sousedy, a jejich dcera Ellen byla Annemariinou nejlepší kamarádkou.

Reklama
Reklama

Kniha americké spisovatelky Lois Lowryové je napsaná na základě skutečných událostí, kdy se v malém Dánsku semknutém kolem milovaného krále Kristiána X. stala zvláštní věc.  Slušnost obyčejných Dánů zvítězila nad strachem; a nebyli to jednotlivci, díky jejichž odvaze přežilo bezmála 7000 Židů. Sousedé je ukryli, nakrmili a pomohli jim přes moře, do bezpečí ve Švédsku, nacistům doslova před nosem.

Annemarie si nemyslí, že je kdoví jak odvážná, přesto neváhá schovat v pokoji nejlepší kamarádku; neváhá ani tehdy, když musí podniknout jako Karkulka cestu lesem a donést rybáři Henrikovi kokainem a králičí krví napuštěný kapesník určený ke zmatení psů vycvičených na hledání lidí.  Rybáři ukrývali židovské sousedy na svých lodích, kapesníky mávali psům před čenichy a zachránili tak spousty životů.

Lowryová za knihu v roce 1990 získala Newberyho cenu Asociace amerických knihoven za přínos americké dětské literatuře.  Ve svých dílech pro mládež, zejména slavném Dárci, se zabývá zodpovědností jednotlivce, který se musí postavit nesmyslným pravidlům. Jedna z čtenářek se autorky na besedě zeptala: „Proč musíme pořád přemílat tu záležitost s holocaustem? Je to nutné?“ Autorka odpověděla slovy své německé snachy: „O tomhle je třeba vyprávět znovu a znovu.“ A tenhle příběh je důležitý právě proto, že je nahlížený dětskýma očima. Krátké výstižné popisy situací a dialogy, které se nezaplétají do filozofování, jen umocňují dojem naléhavosti. Dojem, že tyhle příběhy musíme poslouchat, dokud se z nich opravdu nepoučíme.

Autorka je spisovatelka.

Lois Lowryová: Spočítej hvězdy
Přeložila Dominika Křesťanová, Argo, 128 stran

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte