0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace26. 1. 201410 minut

Pod dozorem příbuzných

Chtějí-li ženy v rozvojových zemích antikoncepci, musí se často smířit s ponižujícím nahlížením do svého soukromí

Kolik dětí by opravdu chtěly? (Vyšetření dětí v Malawi. Ženám je nabídnuta i konzultace o plánovaném rodičovství a antikoncepce) • Autor: Zuzana Boehmová

Ve slumu v etiopské Addis Abebě se jedno listopadové odpoledne sešla skupinka dětí a mladých lidí, aby s místní neziskovou organizací probrala, co ví o antikoncepci. Jde o silně věřící, převážně křesťanskou zemi, ale aspoň ve městech je debata na toto téma přípustná.

Účastníci jsou rozděleni podle věku a pohlaví. Podle nejmladších dívek, kterým je kolem jedenácti let, je ideální, když rodina bude mít tři až čtyři děti, „aby aspoň nějaké zbyly, kdyby náhodou jedno umřelo“. Neznají zatím žádné způsoby, jak předcházet otěhotnění, v tom je musí doplnit ty starší, které dokážou vyjmenovat nitroděložní tělíska, pilulky, hormonální injekce a podkožní implantáty. To vše je v Etiopii dostupné zdarma, stejně jako zbytek „moderních metod plánovaného rodičovství“, jak se jim také v opatrné mezinárodní mluvě říká.

Reklama

Akademici vypočítali, že v současném světě, kde je až 41 procent otěhotnění neplánovaných, ušetří každý dolar investovaný do zpřístupňování antikoncepce čtyři dolary v budoucnosti. „Pouhá“ možnost svobodně využívat možnosti ochrany před početím by pozitivně ovlivnila skoro všechny jevy, se kterými se nejchudší země potýkají – od kojenecké úmrtnosti, podvýživy přes ubývající přírodní zdroje, útlak žen, genderové nerovnosti po šíření viru HIV.

Mezinárodní instituce včetně OSN dnes…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc