Kolik dětí by opravdu chtěly? (Vyšetření dětí v Malawi. Ženám je nabídnuta i konzultace o…
Kolik dětí by opravdu chtěly? (Vyšetření dětí v Malawi. Ženám je nabídnuta i konzultace o plánovaném rodičovství a antikoncepce) • Autor: Zuzana Boehmová

Ve slumu v etiopské Addis Abebě se jedno listopadové odpoledne sešla skupinka dětí a mladých lidí, aby s místní neziskovou organizací probrala, co ví o antikoncepci. Jde o silně věřící, převážně křesťanskou zemi, ale aspoň ve městech je debata na toto téma přípustná.

Účastníci jsou rozděleni podle věku a pohlaví. Podle nejmladších dívek, kterým je kolem jedenácti let, je ideální, když rodina bude mít tři až čtyři děti, „aby aspoň nějaké zbyly, kdyby náhodou jedno umřelo“. Neznají zatím žádné způsoby, jak předcházet otěhotnění, v tom je musí doplnit ty starší, které dokážou vyjmenovat nitroděložní tělíska, pilulky, hormonální injekce a podkožní implantáty. To vše je v Etiopii dostupné zdarma, stejně jako zbytek „moderních metod plánovaného rodičovství“, jak se jim také v opatrné mezinárodní mluvě říká.

Akademici vypočítali, že v současném světě, kde je až 41 procent otěhotnění neplánovaných, ušetří každý dolar investovaný do zpřístupňování antikoncepce čtyři dolary v budoucnosti. „Pouhá“ možnost svobodně využívat možnosti ochrany před početím by pozitivně ovlivnila skoro všechny jevy, se kterými se nejchudší země potýkají – od kojenecké úmrtnosti, podvýživy přes ubývající přírodní zdroje, útlak žen, genderové nerovnosti po šíření viru HIV.

Mezinárodní instituce včetně OSN dnes…

27. ledna - 2. února, č. 5/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27. ledna - 2. února, č. 5/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte