Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Editorial

Editorial: Co o nás vědí

Co o nás vědí firmy sbírající data :: Jak Pavel Kosatík na obrazovce „vypráví“ české dějiny

České století: Marek Daniel jako Václav Havel
České století: Marek Daniel jako Václav Havel • Autor: Karel Cudlín

Jsou stále větší, mocnější, schopnější a vědí toho o nás víc, než si chceme přiznat. Ať už jde o webové prohlížeče či jiné firmy, které pracují s daty, jež jim sami poskytneme. Banky, dopravní společnosti, obchody… Pokračovat by se dalo dlouze.

„Víme, kde právě jste. Víme, kde jste byli předtím. Více či méně tušíme, o čem přemýšlíte,“ řekl například ředitel Googlu Eric Schmidt. To ještě nemusí být tak špatné, ale poté co jeden z šéfů taxislužby Uber plánoval diskreditaci kritické novinářky, a to prostřednictvím informací, které o ní jeho firma sesbírala, vrátily se na stůl opět otázky: Co všechno se dá proti nám použít? A dá se tomu nějak čelit? Více si přečtete v článku Silvie Lauder na str. 19–22.


Málokterý televizní pořad vyvolal takové reakce jako seriál České století, který právě vysílá veřejnoprávní televize. Už se příliš neřeší herecké výkony, dobové reálie či režie. Mnohem více se debatuje o tom, jestli to tak opravdu bylo.

Rozruch se dal očekávat. Po prvních dílech věnovaných „bezpečné“ první polovině 20. století pojednává nová série o letech 1968, 1977, 1989 a 1992. Tedy o čase, který většina z nás zažila, pamatuje si ho a nějak se k událostem z těchto let vztahuje.

České dějiny na obrazovce „vypráví“ historik Pavel Kosatík a vzhledem k síle televize se dá očekávat, že jeho obraz do značné míry určí, jak část společnosti bude posledních čtyřicet let vnímat. Rozhodli jsme se proto připravit profil Pavla Kosatíka, v němž se věnujeme přípravě tohoto seriálu a také reakcím, jež vyvolal. Více si přečtete na str. 32–34 v textu od Jaroslava Spurného.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte