Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Jako za komunistů

„Zlatý komunisti, za komunistů jsme měli práci, tyhlety skíni za komunistů nebyli.“ Podobných vět jsem během svých výzkumů mezi Romy vyslechla nespočet. Role výzkumníka není vychovávat, ale ani polemizovat. Výzkumník má hlavně pozorovat a do dění kolem sebe co nejméně zasahovat. Proto jsem vždy slušně mlčela, i když jsem si říkala, že sladké vzpomínky na dobu komunismu jsou notně idealizované. Několik let jsem se totiž zabývala právě tím, jaký dopad měla fušerská asimilační politika na rozpad tradičních romských komunit. Hrabala jsem se v archivech, zpovídala pamětníky a skládala si dohromady obraz doby, která byla všechno, jen ne k Romům vstřícná. Odebírání dětí, sterilizace, zvláštní školy, věznění za bagatelní trestné činy, nucený rozptyl, zákaz kočování v případě olašských Romů, to vše mělo na Romy zcela zjevně negativní dopad. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
3. - 9. listopad, č. 45/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte