Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Editorial

Editorial: Sny evropských džihádistů

Kiska
Kiska • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Válka s Islámským státem se může zdát daleko, ale nejedna evropská metropole ji sleduje s velkou pozorností. Řada mladých mužů, kteří se v Evropě narodili, se totiž rozhodla vyrazit do Sýrie, aby tu bojovali společně se svými druhy. V anglických, francouzských či německých městech tak probíhá jakési rekrutování nových bojovníků. Ale nejen to. Muži s válečnou zkušeností se často do Evropy vracejí a všichni kolem si kladou otázku: Co je jejich cílem?


Kolega Tomáš Lindner proto vyrazil do Frankfurtu nad Mohanem, kde dnes žijí dvě desítky navrátivších se džihádistů. „,Toto město má jen sedm set tisíc obyvatel – a přesto odtud kolem padesáti muslimů odletělo do syrské války. Tři čtvrtiny z nich nejprve takhle s úsměvem na tváři rozdávaly Korán,‘ odpovídá kriminální rada Wolfgang Trusheim na otázku, co říká na kampaň ,Čti!‘, během níž stoupenci radikálního islámu rozdávají svatou knihu muslimů vykořeněným potomkům přistěhovalců v ulicích německých měst. Na adresu těch nejradikálnějších pak dodává: ,Jejich velkým cílem je obnovit chalífát, muslimskou říši, která se kdysi ve 13. století táhla od Španělska po Indii, a postupně ho rozšířit do celého světa. A cítí, že dnes se tento sen na území Sýrie a Iráku přiblížil.‘“ Myslím, že reportáž Tomáše Lindnera byste si určitě neměli nechat ujít.

Závěrem ještě, prosím, přijměte jedno pozvání. Letos v listopadu neoslaví pětadvacáté výročí pouze sametová revoluce, ale také týdeník Respekt. Rádi bychom to oslavili i s vámi, čtenáři. Připravili jsme pro vás několik akcí, s nimiž vás seznámíme v průběhu dalších týdnů. Už dnes bych vás ale rád upozornil na naši stránku www.25respekt.cz, kde najdete mimo jiné všechny titulní strany Respektu, vybrané články Respektu k důležitým událostem za poslední čtvrtstoletí, něco o historii našeho týdeníku apod. Tuto stránku budeme průběžně doplňovat, takže pokud vás bude něco o Respektu zajímat, napište nám (například na digital@respekt.cz) a rádi to tam doplníme.

kmotr
kmotr • Autor: Respekt

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2055
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte