Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Přestřelka v newsroomu

Je důležité trvat na tom, že Zdeněk Ondráček byl komunistický fízl?

Přestřelka v newsroomu: Robert Břešťan, Petr Honzejk, Ondřej Kundra, Jindřich Šídlo, Marek Švehla, Erik Tabery

Bývalý vyšetřovatel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. • Autor: ČTK
Bývalý vyšetřovatel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. • Autor: ČTK

Jindřich Šídlo: Pro Miroslava Kalouska zcela jistě.

Marek Švehla: Kalousek se mohl omluvit, že to Ondráčkovi řekl ve sněmovně, ale že na podstatě tvrzení nic nemění. Byl by za hrdinu dvakrát.

Ondřej Kundra: Jenže sněmovna není žádná nedělní škola. Alespoň mám ten pocit z jejích návštěv. Fízl není vulgarita, kdyby pan Kalousek řekl, že pan Ondráček byl hajzl; pak, prosím, nechť se omluví. Za fízla fízlovi to třeba není.

Robert Břešťan: Jak jsem si přečetl, imunitní výbor prý vidí hlavní problém ve formě, ne v obsahu. Takže faktickou správnost máme potvrzenou. A pro Miroslava Kalouska je to ideální self promo.

Marek Švehla: Ale to by bylo, i kdyby zvolil zmíněnou formu omluvy – ve sněmovně ne, jinak jo.

Jindřich Šídlo: To by nebyl Jan Hus – neodvolá!

Marek Švehla: Ondráček mohl opáčit, že Kalousek je normalizační lidovec. To taky nezní úplně super.

06 R48 kalousek cudlin • Autor: Respekt
06 R48 kalousek cudlin • Autor: Respekt

Petr Honzejk: 

No, Ondřeji, že by to nebylo vulgární… Slovo fízl pochází z hornoněmeckého visel, tedy jde o ne úplně korektní označení mužského pohlavního údu. Což Kalouska jistě o to víc těší.

Ondřej Kundra: Pracuji s aktuálním dobovým kontextem, jako asi většina společnosti.

Erik Tabery: Odpověď na úvodní otázku: Podle mě to podstatné je. Ano, Kalouskovi to teď pomáhá, ale nikomu jinému nic nebránilo, aby to řekl stejně jasně. Takže odmítat to jenom proto, že to řekl Kalousek, nedává smysl. Poslanci prostě chtěli vytrestat Kaldu a neřešili samu věc. Tím ale Kalouskovi nakonec pomohli. Férový výsledek.

Marek Švehla: Mně to zní jednoznačně jako urážka. Tak jsem to i vždycky používal, ve snaze urazit.

Robert Břešťan: On ho Kalousek asi nechtěl pochválit…

Marek Švehla: Fakt ne?

Petr Honzejk: V každém případě způsob, kterým se Kalousek nominoval do čela tábora pravdy a lásky, je velmi kalouskovský. Mirek K. driftuje mezi tábory, ale neztrácí identitu.

Erik Tabery: Je přece jasné, že to použil jako identifikující „označení“. Ale když někdo řekne koňovi, že je kůň, je to nadávka? Není.

Jindřich Šídlo: Ale on mu spíš řekl, že je herka.

Marek Švehla: Nebo volovi vůl?

Erik Tabery: Vůl mě napadl jako první, ale nechtěl jsem být tak otevřený. Na koňovi to nechám…

Petr Honzejk: Nechcete to nechat koňovi?

Marek Švehla: Přiznám se, že je mi to trochu nepříjemné – ta představa, že teď se budou všichni poslanci titulovat tak nějak na dřeň, jako to předvedl M.K. Na druhou stranu, kdybych měl hlasovat o té omluvě, asi bych se taky radši včlenil do tábora „zastydlých antikomunistů“ než mezi Filipa a Okamuru.

Jindřich Šídlo: Ale oni tak mluvit pořád nebudou. Tohle nejde kvůli efektu jen tak nadužívat…

Erik Tabery: Marku, asi nikdo nechce, aby se tam mluvilo nějak expresivně. Zaujalo mě, co psala Eliška Wagnerová na sítích: „V řečništi má zákonodárce tu největší svobodu projevu, která by mu jinde nemusela tak snadno projít. Nastavovat mantinely je fajn, jen připomínám, že i Evropský soud pro lidská práva se zastal hodně expresivních výroků v případě, že šly na adresu kritizované osoby, která se svým jednáním dostávala mimo mantinely sdílených demokratických představ, řečeno velmi obecně. Šlo o kritiku J. Haidera, a dokonce v tištěném médiu, kdy neslušný výrok byl zachycen přímo v titulku článku.“ To mi přijde logické a akceptovatelné.

Marek Švehla: Říkám, že bych pro omluvu nehlasoval.

Petr Honzejk: Je tady někdo, kdo by pro omluvu hlasoval? Já ne.

Marek Švehla: Nikdo. Potom ale nechápu, proč nás Mirek K. nemá rád.

Petr Honzejk: Nevím. Ale zkusím mu dát důvod. Za TOP 09 kandiduje do Senátu Ivo Jahelka – „zpívající právník“. A jak upozornil Adam Drda, tento umělec vydal v roce 1984 desku společně se starším referentem ministerstva vnitra, osobou, která vrchovatě naplňuje definici komunistického fízla. Mám pocit, že pokud si někdo na odporu k fízlům staví kampaň, měl by být na sebe trochu přísnější.

Ondřej Kundra: Pro mě by byl Kalousek frajer, kdyby řekl: Sám mám máslo na hlavě, chtěl jsem vládnout s komunisty, byl jsem normalizační straník, ale poučil jsem se a snažím si to odpracovat. A proto vím, že fízlovství je špatnost.

Marek Švehla: To s tím Jahelkou je dobrý. Jinak ale normalizační lidovec a komunistický fízl je jako Premier League a Hanspaulka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 40/2014 pod titulkem Je důležité trvat na tom, že Zdeněk Ondráček byl komunistický fízl?