S blížícím se summitem NATO se luxusní golfový a lázeňský rezort ve velšském Newportu mění na nedobytnou tvrz. Třímetrová zeď obehnala přímořský areál, v němž se 4. a 5. září sejdou hlavy států a vlád členských zemí NATO.

Původně mělo být hlavním tématem budoucí směřování Severoatlantické aliance po ukončení mise v Afghánistánu. Vzhledem k vývoji na Ukrajině ale bude diskusím dominovat společný postup vůči Rusku. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen minulý týden překvapil, když britskému deníku The Guardian řekl, že má na summitu vzniknout plán na vybudování nových základen ve východní Evropě, které by měly odradit Rusko od případného napadení Pobaltí. „Podstatou je, aby každý agresor věděl, že pokud ho napadne útok proti členské zemi NATO, nenarazí jen na vojáky dané země, ale na vojska NATO,“ prohlásil šéf Aliance. Posilování vojenské přítomnosti ve východní Evropě však členské země dělí. Zatímco USA a Británie nápad podporují, Francie, Itálie a Španělsko jsou proti. Německo usiluje o kompromis – a ten se chystá podpořit i Česko.

1. - 7. září, č. 36/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1. - 7. září, č. 36/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte