Hana Čápová Sněmovna bude v dohledné době řešit zajímavou otázku: Jaká je cena lidské práce? Nastoluje ji novela zákona o pomoci v hmotné nouzi šestice senátorů, která ve sněmovně míří do druhého čtení. Senátoři v čele s Jaroslavem Zemanem (ODS) a Jaroslavem Doubravou (Severočeši.cz) míní, že hodina práce stojí 20 korun. Tedy – pokud ji vykonává člověk zapsaný na úřadu práce.

Zmínění senátoři nejsou jediní, kdo se pokusil nekvalifikovanou manuální práci ocenit. Pro srovnání, vláda ji cení o něco víc. Lidská hodina stojí podle jejího názoru zhruba 50 korun, soudě podle vládou stanovené minimální mzdy 8500 korun měsíčně. Svůj názor k ceně práce řekl také Ústavní soud. Nesmí stát 0 korun. Před dvěma lety konstatoval, že chtít po nezaměstnaných veřejnou službu zadarmo – pod pohrůžkou, že jinak budou vyřazeni z evidence – je v rozporu se zákazem nucené práce a také s právem na spravedlivou odměnu za práci. Ústavní soudci tak postavili těžkou situaci a důstojnost nezaměstnaných proti rétorice tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09), který s oblibou tvrdil, že jsou to „nemakačenkové“ a okrádají stát. Po nálezu ústavních soudců veřejná služba usnula a senátoři ji teď znovu vrátili do hry.

28. července - 3. srpna, č. 31/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28. července - 3. srpna, č. 31/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte