3 kom vlada
3 kom vlada • Autor: Respekt

Bývaly časy, kdy se v Česku nervy spojené s politikou napínaly nejvíc ve dnech voleb a ohlašování jejich výsledků. To je momentálně pryč. S příchodem Miloše Zemana na Hrad největší drama volbami teprve začíná: jmenuje vládu, nebo nejmenuje? Zablokuje jen dva ministry, nebo jich bude víc? A nebude jmenování vlády prezident úplně sabotovat? Takové otázky jsme si nedávno ještě nekladli, ani by nás to nenapadlo. Politika se zdála z dnešního pohledu neskutečně přímočará – lidé zvolili, parlamentní většina se dohodla a prezident jmenoval vládu.

Miloš Zeman jako by hrál vlastní hru, v níž sleduje jiné zájmy než zájmy státu. Přitom používá slovník, kde slova nic neznamenají. Toho jsme byli svědky i minulý pátek, kdy se konečně vyjádřil ke jmenování premiéra a vlády. Řekl, že nemá zájem proceduru protahovat. A pak oznámil kroky, z nichž je nad slunce jasné, že bude protahovat. Termín jmenování vlády, tedy to nejpodstatnější, nesdělil. Naopak prohlásil, že si chce zvát všechny ministerské čekatele na pohovor, což dává prostor k průtahům. Zeman navíc chystá cestu po krajích a hodlá jet do Soči.

Zeman a jeho výhrady

Ze zmíněného projevu vyplynula jediná jistota – Bohuslav Sobotka má být jmenován premiérem koncem tohoto týdne. Dál není jasné nic, tedy kromě toho, že sám premiér bez ministrů je zemi, která čeká půl roku na politickou vládu, k ničemu.

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte