Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Rozdíl mezi Bartákem a Dalíkem

České soudy řeší, zda věřit svědkům korupce v armádních zakázkách

21 kom army
21 kom army • Autor: Respekt

Když před dvěma a půl roku policie obvinila bývalého náměstka a pak i ministra obrany Martina Bartáka z úplatkářství, šlo o přelomovou zprávu. Bylo to poprvé, kdy se justice rozhodla stíhat korupci v nejvyšších mocenských patrech, a to rovnou v srdci ministerstva obrany, místě, kde se podle expertů eráru pouštělo žilou nejvíc. Důležité je i čerstvé rozhodnutí soudu, že Barták je nevinen. Rozsudek je totiž důležitým vzkazem žalobcům, které cesty budou napříště pro vyšetřování neschůdné. Především je však zprávou, že právní stát v Česku funguje.

Dva a půl roku poté

Státní zástupce Dušan Táborský předložil soudu následující příběh: Barták, ještě coby náměstek ministryně obrany, si během služební cesty do USA v roce 2008 řekl o úplatek pět milionů dolarů americkým zástupcům automobilky Tatra, která měla za dvě a půl miliardy dodat armádě svá nákladní auta. Poté co se Tatra rozhodla kvůli poruchovosti součástek vypovědět smlouvu jednomu ze subdodavatelů, českému podniku Praga, se ale dostala do komplikací. Proti Tatře vystoupili někteří politici a ostře kritizovali odstavení české firmy. Manažeři Tatry se začali obávat, že přijdou o celý kontrakt, a aby se zbavili problémů, si měl podle Táborského Barták říci o peníze.

Žalobce šel od začátku do velmi nejistého sporu. Proti Bartákovi měl pouze výpovědi amerických představitelů Tatry Williama Cabanisse a Duncana Sellarse, kteří tvrdili, že Barták si Cabanissovi o úplatek řekl (Sellars měl být u toho a hovor zaslechnout). Proti nim přitom stálo Bartákovo tvrzení, že k ničemu takovému nedošlo. Judikáty Nejvyššího soudu již v minulosti stanovily, že i na základě svědectví lze někoho uznat vinným. Musí ovšem být splněno několik předpokladů. Výpověď musí být důvěryhodná, podložená dalšími indiciemi a zasazená do uvěřitelného kontextu. Proto soud Táborského verzi neakceptoval.

19. - 25. května, č. 21/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19. - 25. května, č. 21/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1651
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte