Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Konec jednoho rituálu

Česká politika vůči Číně se ve skutečnosti změnila na politiku čínskou

Při každé státní návštěvě Číny hrají západní politici, média a veřejnost oblíbený rituál. Hlavní náplní programu bývá obchod, vzájemné vztahy či světová politika. K dobrým zvykům ale také patří před čínskými hostiteli ukázat zájem o dodržování lidských práv. Jako kdybychom se scházeli se zloději a pro dobré svědomí jim připomenuli, že krást se nemá.

Západní politici, nebo aspoň ti méně cyničtí, to obvykle tak udělají. Detaily přitom většinou nejsou známé. Nemluví se o tom, jak se lidská práva zmínila, jak dlouho se o nich hovořilo, co přesně čínští hostitelé, kteří jsou – jak známo – mistři v omezování svobod všeho druhu, na tu připomínku odpověděli. Bývalý první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar si myslí, že celá věc může vypadat úplně banálně. Když byl před lety na návštěvě v Pekingu, podle svých slov víc než dvě hodiny mluvil s vicepremiérem odpovědným za zahraniční politiku. Dlouze – a z Pojarovy strany kriticky – prý přitom mluvili o situaci v Tibetu, aniž by se čínský politik tvářil dotčeně, nebo dokonce rozčileně. „Otevřený rozhovor jim nevadil,“ říká Pojar s tím, že nikdy při jednání s Čínou neměl pocit, že by podobné debaty ovlivnily vzájemný obchod.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
5. - 11. května, č. 19/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2025
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte