Co má být zadarmo?
Co má být zadarmo? • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Co by mělo být zdarma? Otázka, na kterou člověk narazí nejen v politických debatách. Třeba na webu na toto téma vzniklo několik táhnoucích se diskusí, a pokud probíhají v angličtině, jsou navíc okořeněné národními odlišnostmi. Někdo by si přál vodu zdarma v restauraci, ostatní mu píší, že u nich se už za ni neplatí. Často se debatuje o veřejných toaletách a limitech (těžko publikovatelných) takových zařízení, když jsou zdarma. Diskuse – nejen v Česku – vyvolávají i bankovní poplatky všeho druhu či připojení k internetu. Zajímavá debata se vedla také o tom, jestli by neměly být zdarma pohřby. Kdosi však ironicky namítl, že když to bude zadarmo, budou lidé umírat častěji.

https://www.youtube.com/watch?v=NZKLLh_XepA

Návštěvník muzeí ve Washingtonu, D.C., je velmi mile překvapen, když zjistí, že po něm nikdo nechce ani dolar. Podobný zážitek přinese návštěva muzeí v řadě západních zemí. Dalo by se předpokládat, že budou v horším stavu, protože obecná poučka říká, že toho, co je zdarma, si veřejnost neváží. Nebo že budou hůře vybavená, protože jim budou chybět příjmy za prodané vstupenky. Opak je ale pravdou. Nejnovější technologie jsou tu návštěvníkům k dispozici a často je u nich cedulka: Prosíme, dotýkejte se nás. Což je parafráze na tradiční muzea, kde jsou časté vykřičníky: Nesahat.


Debaty o tom, co by mělo či mohlo být zadarmo, mohou mít stejný význam jako debaty o tom, na co uvalit vyšší spotřební daně. Jinými slovy, pokud víme, že něco není prospěšné (například kouření), a proto to hodně zdaníme, nepochybně naopak víme také, co by lidem pomohlo. Třeba pohyb schází většině populace, proč tedy neusnadnit přístup ke sportu? Tady je nutné dodat, že „zdarma“ není téměř nic. Stát, města, veřejné instituce pracují s daněmi, které platíme, takže i ono „for free“ hradíme ze svých kapes. Tím spíše bychom se měli účastnit rozhodování o tom, co by mělo být gratis.

titulka ipad
titulka ipad • Autor: Respekt

Článek na toto téma najdete v úvodu rubriky Fokus. Jednu otázku z obálky ale mohu zodpovědět už nyní: letenku na Havaj vám nezaplatí nikdo. Tedy pokud něco nechystá Radek „zdarma“ John. Budeme moc rádi, pokud nám na sociálních sítích nebo na adresu dopisy@respekt.cz napíšete, co by mělo být zdarma podle vás.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery, šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte