Sova sloužívá na gymnáziích obvykle jako vycpanina. Dobře se na ní předvádí výjimečně měkké peří potřebné pro tichý ptačí let nočního dravce. Sova sloužívá na gymnáziích bohužel také jako vycpanina, na níž se dobře předvádí literární impresionismus a symbolismus, onomatopoie, aliterace, eufonie a všechny ty rozličné básnické postupy a prostředky, z nichž si řada studentů záhy začne zoufat. Mám podezření, že se na tom příliš nezměnilo ani letos, v roce 150. narozenin výjimečného českého básníka Antonína Sovy. Velkého autora, jehož dílo se více demonstruje, než čte. Já měl zvláštní štěstí – podle komunistických gymnaziálních osnov připadala výuka autorů České moderny na počátek školního roku, tedy nadcházející podzim. Rozjitřené období plné nenadálých poryvů tajemných smutků a lákavých, teskných ozvěn… a v čítance Sovova báseň Ještě jednou se vrátíme. Byl asi prvním básníkem, nad jehož verši mi začalo docházet, že poezie je především touha. Nikoli definice, spíš volání. Nějaké vzrušení, které nemáme ve své moci a které podvratným způsobem dokáže rozházet naši životní spořádanost.


Až mnohem později jsem se dozvěděl, že když jiný básník, mladý Vladimír Holan, v roce 1926 zoufale hledal možné pracovní umístění, obrátil se s prosbou o pomoc právě na Sovu, tehdy již uznávaného klasika v& …

31. března - 6. dubna, č. 14/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31. března - 6. dubna, č. 14/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte