Vracela jsem se z volebního štábu KSČM, kam mě vyslali z mé redakce na vyhlašování výsledků voleb. Unavená a plná dojmů jsem seděla v tramvaji a snažila se urovnat si myšlenky. Jednou částí mozku už jsem přemýšlela nad tím, co uvařím k večeři, druhou jsem ještě zůstávala ve štábu, v němž jsem strávila celé odpoledne, a snažila se pochopit, proč volby dopadly takovým patem. Lidé ztrácejí důvěru v tradiční strany, ale i systém parlamentní demokracie jako takový. Výsledek voleb to potvrdil. Když tu najednou přistoupila kamarádka z dětství. Po několika větách se řeč stočila k volbám. To je strašný, že jo, jak to dopadlo, pokračovala jsem ve svém rozjímání nahlas. Ale vždyť to nedopadlo tak špatně, nebude rudá koalice, odpověděla mi optimisticky. To mě zaujalo stejně jako vždy ,když tento názor slyším. Vykoktala jsem něco, jako že demokracii prospívá, když se levicové a pravicové vlády střídají, a že jsem naopak zastánkyní toho, aby byli komunisté přímo ve vládě, čímž jsem ji velmi překvapila. Chvíli panovalo tíživé ticho. Propadli Zemanovci, to je přece výborný, zkusila to za chvíli se zjevnou snahou najít konsenzus .Nevolila jsi, doufám, Zemana, dodala s obavou v hlase, kterou jsem chápala. Co taky čekat od člověka, který se nebojí komunistů. Radostně jsem jí odpověděla, že nevolila. Nechtěla jsem se hádat a byla jsem ráda, že jsme našly něco, co nás spojuje. A s tím jsme se přátelsky rozloučily.


4. - 10. listopadu 2013, č. 45/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

4. - 10. listopadu 2013, č. 45/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte