38 kom zemanovci
38 kom zemanovci • Autor: Respekt

Každá politická strana usiluje o co nejlepší obraz před veřejností. Každá strana je s blížícími se volbami opatrnější, aby jí nějaká chyba neodradila voliče. Každá, až na Zemanovce. Na politické scéně se objevil nový styl: Nám je jedno, co se o nás ví.

Legální krádež

Během prezidentských voleb se mnozí ptali: Kde je Miroslav Kalousek? Zmizel z médií, nebyl vidět na akcích a nevydával žádné tiskové zprávy, důvod byl prostý – pro kampaň Karla Schwarzenberga nebylo výhodné, aby se připomínal jeho problematický politický partner. Podobně se protikandidát Miloš Zeman snažil ukrývat Miroslava Šloufa, který mu mohl ubrat body.

Prezidentova strana SPOZ ale dnes nedělá nic, aby skryla své problematické jednání. Začalo to už tím, že Miloš Zeman sestavil vládu z budoucích zemanovských kandidátů do sněmovny. SPOZ, která v předešlých volbách neuspěla, se díky tomu proměnila v rozhodující sílu v zemi, prezident jí zařídil pozornost médií a prostředky na kampaň z veřejných rozpočtů. Stejně tak platí veřejnost kampaň prezidentskému kancléři Vratislavu Mynářovi. Obojí je vlastně taková legální krádež.

Zatímco u řádných politických stran veřejnost kritizuje rozdělování prebend, ministr vnitra Martin Pecina za SPOZ nemá problém jmenovat do dozorčí rady České pošty bývalého místopředsedu pražské SPOZ Ondřeje Veselského. Proč by ostatně měl, když sám svůj post dostal darem? Když se novináři dotázali této strany, jestli bude mít transparentní účet, kde veřejnost může kontrolovat přísun peněz na kampaň, odpověď zněla: Ne, je to populistické. Těm obavám z „populismu“ se nelze divit: při prezidentské volbě byly na Zemanově transparentním účtu patrné podivné machinace, jež doteď nikdo nevysvětlil. Strana to nechce riskovat znovu.

16. - 22. září 2013, č. 38/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16. - 22. září 2013, č. 38/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2091

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte