Když v roce 1993 natočil Steven Spielberg Schindlerův seznam, jenž získal sedm Oscarů a utržil přes 300 milionů dolarů, objevily se hlasy, že téma holocaustu se definitivně stalo žánrem a zbožím. Snímek byl označován za soubor vyleštěných klišé, z nichž se dál může stát jen parodie.

Debata o uměleckém zachycení holocaustu se však táhne až ke slavnému výroku Theodora W. Adorna z konce čtyřicátých let, že po Osvětimi není možné psát lyrickou poezii, neboť poetizaci skutečnosti budeme pociťovat jako faleš. V případě filmů pak platí, že čím víc utrpení ukážeme, tím lhostejnějšími se stáváme. Nehledě na to, že hrůzu vyhlazovacích táborů nikdy nelze převést na plátno, takže o ní vytváříme zavádějící představu.

Nedávno rozproudil diskusi výrok spisovatele Martina Walsera, že holocaust se nehodí k tomu, „aby se z něj stala hrozebná rutina, zastrašovací prostředek, morální kyj či pouhé povinné cvičení“. Jako přijatelná zbývají dokumentární svědectví, historické studie a eseje. Snad posledním umělecky hodnotným příspěvkem k diskusi byla kniha Jonathana Littella Laskavé bohyně (2006) psaná z pohledu přesvědčeného nacisty. A ve světle této debaty nový snímek Milana Cieslara podle pozdní novely nedávno zemřelého Arnošta Lustiga Colette bohužel jen naplňuje zmíněná varování.

Pravda, předloha to režisérovi neulehčila. V poslední etapě své tvorby se…

9. - 15. září 2013, č. 37/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

9. - 15. září 2013, č. 37/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte