V minulém čísle jsme recenzovali knihu maďarského autora Pétera Esterházyho Harmonia caelestis. Knihu jsme vychválili, neboť je skvělá – a na tom se v průběhu týdne nic nezměnilo. Zároveň ale v recenzi nenajdete příběh, jenž se ke knize váže, možná silnější než všechny příběhy, které tohle veledílo svázalo dohromady – příběh, s jehož znalostí čtete nejen knihu, ale celého Esterházyho docela jinak. (A zároveň se za toto přehlédnutí čtenářům omlouváme.)

Těsně předtím, než se roku 2000 Esterházyho kniha objevila na pultech, zazvonil autorovi telefon a ohleduplný hlas mu oznámil, že v archivu maďarské tajné policie na něho nejspíš čeká překvapení. Mátyás Esterházy, onen otec, jemuž je kniha láskyplně věnovaná, byl od roku 1957 spolupracovníkem a později agentem maďarské tajné policie. A Esterházy to nevěděl. A ani nikdo jiný.

Co zažíval, když se jeho nejslavnější dílo rychle stávalo bestsellerem, oslavované jako tresť Esterházyho umění – a on přitom v naprosté tajnosti každý den docházel do archivu (rozhodl se knihu nestáhnout a své zjištění utajit, dokud ho sám důkladně neprozkoumá) –, popisuje kniha Opravené vydání (příloha k Harmonii caelestis). Ta vyšla maďarsky roku 2002, byla už přeložena do& …

2. - 8. září 2013, č. 36/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2. - 8. září 2013, č. 36/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1325

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte