Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Radši vlakem než letadlem

Dráha budoucnosti má jet rychlostí přes 1200 kilometrů v hodině. Už teď rychlovlaky ujedou přes tři sta kilometrů v hodině. I v Česku existují plány - z Prahy do Brna za hodinu.

Dráha budoucnosti: Cestující v kapsli. Kapsle v tubusu. Rychlost až 1300 km/h. • Autor: digitaltrends.com
Dráha budoucnosti: Cestující v kapsli. Kapsle v tubusu. Rychlost až 1300 km/h. • Autor: digitaltrends.com

Kalifornská města San Francisco a Los Angeles jsou od sebe vzdálená přes šest set kilometrů – asi jako Praha a Košice. Futuristickou rychlodráhou Hyperloop, jejíž plán představil v srpnu miliardář Elon Musk, by cesta neměla trvat déle  než půl hodiny. Zatím tedy vypadá spíš jako sci-fi, vlaky jedoucí rychlostí přes tři sta kilometrů v hodině se však už nějakou dobu míhají Evropou i Asií a má jich přibývat. Dočkáme se takových rychlostí také mezi Prahou a Košicemi (Brnem, Ostravou)?

Plán Hyperloop

Elon Musk je člověk, který už párkrát v životě dokázal nemožné. V sedmadvaceti letech stál  u zrodu platebního systému PayPal, pak si otevřel úspěšnou privátní firmu na lety do vesmíru SpaceX, jíž dává zakázky státní agentura NASA. Založil také automobilku Tesla, která  je momentálně možná nejdál ve vývoji elektromobilů. Jeho nový projekt se k těm dosavadním docela hodí – vypadá také jako příběh z budoucnosti.

Další projekt z budoucnosti. (Miliardář Elon Musk) • Autor: Profimedia.cz
Další projekt z budoucnosti. (Miliardář Elon Musk) • Autor: Profimedia.cz

Svůj plán na rychlodráhy popsal takto: dvojice rovnoběžných ocelových tubusů „jako dvě hlavně brokovnice“, která bude spočívat na pětadvaceti tisících sloupech, místy vysokých až třicet metrů. Uvnitř tubusů budou cestovat elegantní kapsle s pasažéry, místy až 1220 kilometrů v hodině, což je rychlost, která skoro o 400 kilometrů v hodině překračuje běžnou cestovní rychlost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].