36 A jaros R24 2013
36 A jaros R24 2013 • Autor: Respekt

Jedno červnové úterý na konci loňského školního roku vtrhlo do budovy gymnázia v Mikulově komando z břeclavské kriminálky se sociální pracovnicí v zádech. Přepadovka si přijela pro jedenáctiletého Jana a další dva chlapce kvůli podezření z šikany, které pár dní předtím oznámila matka jednoho z primánů. Ředitel gymnázia nechtěl jedenáctileté děti policistům bez vědomí rodičů vydat. „Řekli mi, že o zprávu rodičům se postarají, a tak jsem je pustil,“ vzpomíná ředitel Jiří Souchop.

Janově matce v práci skutečně zazvonil krátce po poledni telefon. Kriminalista ji informoval, že její syn je po výslechu a vezou ho zpět do školy. „Vůbec nic jsem nechápala. Jak může někdo někam odvézt mé dítě a neříct mi o tom? A co se vlastně stalo? Udělal někomu něco?“ vzpomíná matka na zmatek, který ji po policejním telefonátu zachvátil. Dnes pevně věří, že tak mizerný rok, jaký následoval, už její rodina nikdy nezažije. Po jedné rvačce s kamarádem skončil u soudu s podezřením z výtržnictví, pokusu o ublížení na zdraví a vydírání. Žádný z těchto činů se neprokázal, ale policejní výslechy a tvrdý střet se soudní autoritou psychice jedenáctiletého chlapce rozhodně nepomohly. „Jan se načas uzavřel do sebe a události silně otřásly jeho vírou ve spravedlnost,“ vypráví o náročném období jeho matka.

10. - 16. června 2013, č. 24/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10. - 16. června 2013, č. 24/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte